04 października 2022

Zdrowa relacja z technologią w pięciu krokach - Przystanek Odpoczynek

Wiele mówi się o szkodliwym działaniu technologii na układ nerwowy i jej niekorzystnym wpływie na nasze codzienne życie. A ja chcę mówić inaczej. W końcu żyjemy w czasach, gdy trudno jest swobodnie funkcjonować bez internetu, smartfonów czy komputerów. Jest to możliwe, ale też trudniejsze. Dlatego też zapraszam Cię na spacer, którego celem jest zdrowa relacja z technologią.

 

Zanim jednak podzielę się z Tobą kolejnymi krokami, chciałabym określić, czym jest zdrowa relacja z technologią. Słowo zdrowa pokazuje, że technologia powinna przynosić nam długofalową korzyść. Z kolei słowo relacja, mimo że mówimy o technologii, która jest bezosobowa, wskazuje na zależność naszego zachowania, nawyków czy emocji i wielu innych elementów od kontaktu z technologią. Zdrowa relacja z technologią jest więc holistycznym podejściem do korzystania z udogodnień technologicznych w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać ich potencjał przy jak najmniejszych skutkach ubocznych. Zobacz, jak możesz od dziś zadbać o zdrową relacje z technologią.

 

Zdrowa relacja z technologią w pięciu krokach

 

1. Ustal priorytety

 

Weź kartkę i zapisz sobie, ile godzin chcesz poświęcać kolejno na regenerację, dom i rodzinę, pracę, zainteresowania i rozwój. Następnie notuj sobie przez kilka dni, np.: przez tydzień, ile godzin śpisz, sprzątasz lub spędzasz z bliskimi, pracujesz czy ćwiczysz. Na koniec podsumuj swoje zapiski. Możesz policzyć prostą średnią dzienną lub skorzystać z aplikacji do pomiaru takich parametrów. Dopisz do tej listy czas, jaki spędzasz w social mediach. Niemal każda aplikacja posiada funkcję do pomiaru czau Twojej aktywności, choć nie korzystamy z niej zbyt często. Porównaj swoje założenia z tym, na co rzeczywiście poświęcasz czas. Teraz wiesz, co go pożera, a to już pierwszy krok do zdrowej relacji z technologią.

 

2. Wyznacz granice

 

Przeciętna osoba spędza ok. 4 godziny dziennie przed ekranem telefonu. To bardzo dużo! O ile nie pracujesz w social mediach i nie prowadzisz prężnie działającego biznesu online, jest to czas, który zwyczajnie ucieka Ci przez palce. Jeśli już wiesz, ile czasu spędzasz z telefonem w dłoni, zastanów się, co najczęściej zajmuje Twoją uwagę. Ponownie weź kartkę i podziel te czynności na istotne (zakupy potrzebnych produktów, zadania związane z pracą, rozliczenia bankowe itp.) oraz mniej istotne (obserwowanie życia osób, z którymi nic Cię nie łączy, skrolowanie social mediów, czy wirtualne szwendanie się po sklepach). Te drugie ogranicz w pierwszej kolejności. Ustal sobie limit czasu, który możesz przeznaczyć na swoją obecność w sieci, a pozostały czas spędzaj tam, gdzie dzieje się prawdziwe życie.

 

3. Pamiętaj, po co tu jesteś

 

Zastanów się, do czego tak naprawdę potrzebujesz telefonu? Co ważnego masz do zrobienia w internecie? Przecież nie jesteś tu po to, by synchronicznie przewijać kciukiem obraz wyświetlony na ekranie. Urządzenie, które być może nawet teraz trzymasz w ręku, potrafi znacznie więcej, niż myślisz. Korzystaj z tych funkcji i ułatwiaj sobie codzienne życie. Tylko dzięki samoświadomości w sieci możesz mieć zdrową relację z technologią. Jeśli nie wiesz, po co wchodzisz do internetu, możesz mieć pewność, że bardzo szybko ktoś lub coś wskaże Ci ten powód, który niekoniecznie będzie dla Ciebie tak ważny, by poświęcać mu czas i uwagę. Wracaj do do tych pytań za każdym razem, gdy poczujesz, że Twoja relacja z technologią staje się chaotyczna.

 

4. Rób regularne porządki

 

Nic nie pomaga zachować dobrą relację z technologią tak bardzo jak porządki. Co mam na myśli? Spróbuj przejrzeć listę obserwowanych profili, znajomych, polubionych stron, grup i newsletterów. Zastanów się, które treści wciąż Cię interesują, a które są już nieaktualne. Takie porządki nie są łatwe, ale stawką jest Twój zaoszczędzony czas, więc warto je robić regularnie. Zobaczysz, jak po takim przewietrzeniu będzie Ci łatwiej znajdować treści, które będą dla Ciebie ważne. To normalne, że z czasem pewne relacje, zainteresowania czy potrzeby przestają być aktualne. Teraz jesteś w innym miejscu niż kilka lat temu, więc nie zajmuj się rzeczami, które nie należą już do Twojego życia.

 

5. Nie przestawaj

 

Ostatni i chyba najważniejszy krok – nie przestawaj! Zdrowa relacja z technologią to nie jest coś, co otrzymasz raz na zawsze. Każda relacja wymaga troski i zainteresowania, dlatego nie osiadaj na laurach. Priorytety, granice, cele z czasem staną się nieaktualne. Nawet najlepiej zrobiony porządek prędzej czy później pokryje się lekkim kurzem. Dbanie o zdrową relację z technologią powinno być Twoim nawykiem, a nie jednorazową radykalną zmianą. Pamiętaj, że wszystkie zmiany robisz przede wszystkim dla siebie i w zgodzie ze sobą, dlatego jeśli poczujesz potrzebę, by wrócić do wcześniejszych kroków, śmiało pozwól sobie na to. Tylko w ten sposób będziesz trwale budować zdrową relację z technologią.

 

Jeśli chcesz nauczyć się zdrowej relacji z technologią, to jesteś w dobrym miejscu. W maju 2022 miała miejsce premiera mojego pierwszego ebooka o wylogowaniu i odpoczynku cyfrowym. Jeśli chcesz go otrzymać, kliknij TUTAJ.

przystanek odpoczynek instagram
przystanek odpoczynek facebook

Przystanek Odpoczynek

Odpoczynek i spokój w świecie online

Odpoczynek i spokój w świecie online

Anna Rosińska
tel. 667 277 101
kontakt@przystanek-odpoczynek.pl

Polityka prywatności

Regulamin sklepu