16 listopada 2022

Jakie mogą być przyczyny zmęczenia? - Przystanek Odpoczynek

Codziennie tysiące bodźców angażuje Twój układ nerwowy. Może tego nie dostrzegasz, ale każde powiadomienie, hałas czy emocjonalne zdarzenia kumulują się i obniżają poziom Twojej energii. Zmęczenie może towarzyszyć Ci zarówno podczas intensywnych dni, jak i tych z pozoru spokojnych i leniwych. Zatem skąd bierze się zmęczenie?

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Przyczyny zmęczenia mogą być różne, ale jest kilka możliwych wyjaśnień Twojego słabszego samopoczucia. Dziś przedstawię Ci pięć z nich. Zachęcam Cię do uważnej obserwacji swojego samopoczucia i poziomu energii. Twoje ciało i umysł są mądre i mają Ci dużo do przekazania. Wysłuchaj ich i zrozum, dlaczego czujesz zmęczenie.

 

1. Przebodźcowanie

 

Każdego dnia otrzymujesz więcej informacji niż jesteś w stanie przetworzyć. Twój telefon co kilka minut wyświetla powiadomienia, które angażują Twoją uwagę. Większość z nich to nic pilnego, a mimo to tracisz koncentracje i mobilizujesz się do działania. Jeśli przemnożymy te niewielkie reakcje przez liczbę powiadomień, okaże się, że każdego dnia odbierasz bardzo dużo bodźców. Skutkiem ich nadmiaru jest stan zwany przebodźcowaniem. 

 

Ale nie tylko technologia potrafi przebodźcować. Meczy nas hałas, mocne światło i przeżywane emocje. Im więcej odczuć danego dnia, tym możesz czuć większe zmęczenie. Jest ono subiektywne, więc osoby o wysokiej wrażliwości mogą odczuwać je częściej i szybciej. Nie ma kryterium, które określa, ile bodźców w ciągu dnia to za dużo. Są osoby, które lubią ich dużo, ale są też takie, które wolą wycofanie i spokój. Obserwuj swój poziom zmęczenia i zauważ, kiedy przekraczasz swoje granice.

 

2. Brak aktywności fizycznej

 

Niedźwiedzie zapadają w zimowy sen, ale skoro czytasz ten post, to zdecydowanie nim nie jesteś. Jesień i zima to czas, gdy zaniedbujemy aktywność na zewnątrz, a to duży błąd. Mimo że na zewnątrz jest chłodno, a często też deszczowo lub śnieżnie, to nie oznacza, że należy unikać aktywności poza domem. Krótki spacer, trening albo spróbowanie sił w sportach zimowych to dobra okazja, by zmobilizować swój organizm i zmniejszyć uczucie znurzenia, które często występuje jesienią i zimą.

 

Potrzeby nie znają pór roku i wciąż Twoje ciało domaga się dziennego światła i aktywności, by się pobudzić do działania. Dotleniony organizm jest silniejszy, zdrowszy i ma więcej energii. Nawet jeśli nie widać słońca, to ono wciąż jest za chmurami i oddziałuje na cały Twój organizm. Niska temperatura potrzebuje tylko odpowiedniego stroju. Dobierz więc ubranie dopasowane do aktualnej pogody i zmniejsz swój poziom zmęczenia dzięki aktywności na zewnątrz.

 

3. Niedobór żelaza

 

Hemoglobina zawarta w czerwonych krwinkach odpowiada za transport tlenu do komórek w całym Twoim ciele. Jest to niezwykle ważna funkcja, ponieważ pozwala zachować nie tylko dobre samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie. Jeśli jednak poziom hemoglobiny będzie zbyt niski, możesz zauważyć nadmierne zmęczenie nawet przy zwykłych czynnościach. Nie lekceważ tego sygnału. Co możesz zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie anemię?

 

Najlepiej udać się do najbliższej przychodni. Poziom hemoglobiny możesz łatwo sprawdzić wykonując podstawowe badanie krwi. Morfologia to badanie, które pozwoli nie tylko znaleźć możliwe przyczyny zmęczenia, ale również ocenić Twój stan zdrowia. Jest to badanie łatwo dostępne i tanie, dlatego warto wykonywać je regularnie. Pamiętaj, by wyniki odbiegające od normy skonsultować z lekarzem i nie podejmować leczenia na własną rękę.

 

4. Niedoczynność tarczycy

 

Jednym z częstszych powodów zmęczenia jest niewłaściwa praca tarczycy. Niedoczynność tarczycy występuje dziesięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, dlatego szczególnie dziewczyny powinny zwrócić uwagę na poziom swoich hormonów. Zmęczenie to tylko jeden z objawów tego schorzenia, więc obserwuj uważnie swój organizm, a w razie innych niepojących sygnałów, umów się do lekarza endokrynologa, który skieruje Cię na odpowiednie badania.

 

Jeśli zauważasz u siebie nadmierne zmęczenie oraz wzrost masy ciała, sprawdź, czy Twoja tarczyca działa prawidłowo. Innymi objawami, które mogą występować wraz ze zmęczeniem przy niedoczynności tarczycy są uczucie zimna, zaburzenia koncentracji czy też niestrawność. Podczas badań i konsultacji z endokrynologiem dowiesz się, co może być przyczyną nadmiernego zmęczenia i innych niepokojących objawów.

 

5. Brak wartościowego odpoczynku

 

Ostatnim z wyróżnionych przeze mnie powodów zmęczenia jest brak wartościowego odpoczynku. Możesz czuć zmęczenie, gdy nie regenerujesz się i nie nabierasz sił zgodnie z tym, czego aktualnie potrzebujesz. Być może wybierasz nieodpowiednią formę odpoczynku? A może w ogóle nie pozwalasz sobie na odpoczynek? Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na odpoczynek, dlatego za każdym razem, gdy czujesz zmęczenie, dobrze jest pytać siebie, czego w danej chwili potrzebujesz.

 

Jeśli naładujesz swoje baterie tylko trochę, to też tylko trochę będziesz mieć energii do działania. Jeśli z kolei zadbasz o dobry odpoczynek, dopasowany do Twoich aktualnych potrzeb, będziesz mieć więcej energii. Pamiętaj też, że każdy z nas przeżywa lepsze i gorsze dni, więc daj sobie przestrzeń na uczucie zmęczenia i odpoczynek. Nie ponaglaj się, tylko pozwól sobie wracać do równowagi w swoim tempie. Dzięki temu uda Ci się zmniejszyć zmęczenie, które odczuwasz na co dzień.

 

Po więcej wskazówek zajrzyj na Przystanek Odpoczynek. Moje treści znajdziesz na Facebooku i Instagramie. Tam znajdziesz więcej informacji o tym, jak dobrze odpocząć.

 

Przystanek Odpoczynek na Facebooku
Przystanek Odpoczynek na Instagramie

 

przystanek odpoczynek instagram
przystanek odpoczynek facebook

Przystanek Odpoczynek

Odpoczynek i spokój w świecie online

Odpoczynek i spokój w świecie online

Anna Rosińska
tel. 667 277 101
kontakt@przystanek-odpoczynek.pl

Polityka prywatności

Regulamin sklepu