25 marca 2024

Jak zadbać o odpoczynek w ciąży? - II trymestr

Drugi trymestr ciąży to czas, gdy dolegliwości powoli ustępują, a przynajmniej nie są tak uciążliwe jak w pierwszych tygodniach. Twoje ciało zmienia się z tygodnia na tydzień, a brzuszek zaczyna być coraz bardziej widoczny. Niedługo też będziesz mogła poczuć pierwsze ruchy swojego dziecka. Jest to czas radosnego oczekiwania, które miesza się z niepewnością i wieloma innymi skrajnymi emocjami. Dlatego też mądry odpoczynek w drugim trymestrze ciąży jest niezwykle ważny, ponieważ dbasz w ten sposób nie tylko o siebie, ale również o maleństwo, które każdego dnia staje się coraz to większe.

 

Jak odpoczywać w drugim trymestrze?

 

W połowie ciąży brzuch nie utrudnia jeszcze tak bardzo poruszania się, a dolegliwości ciążowe są z reguły mniej dokuczliwe niż w pierwszym trymestrze. Wiele kobiet najlepiej wspomina właśnie ten etap ciąży, choć nie jest to regułą. Jeśli chcesz zadbać o odpoczynek w drugim trymestrze, zachęcam Cię do jak najczęstszego korzystania z aktywności, która sprawia Ci przyjemność. Po spacerze możesz czuć zmęczone mięśnie, ale Twoja głowa będzie w mentalnym SPA. Słuchaj rytmu swoich kroków, odkrywaj na nowo okolicę i odpoczywaj w ruchu. Wykorzystaj ten czas na wzmacnianie ciała, dzięki czemu nawet na końcówce ciąży, jeśli nie będzie ku temu przeciwwskazań, będziesz mogła być aktywna, a może nawet samodzielnie zawiązać buty ;)

 

Aktywny odpoczynek w drugim trymestrze

 

Poprawa samopoczucia pozwoli Ci na aktywny odpoczynek, który nie zawsze był możliwy na początku ciąży. Będzie on korzystnie wpływać na zdrowie Twoje i Twojego maluszka. Nawet jeśli czytając ten wpis, nie czujesz radości z bycia w ciąży a Twoje samopoczucie jest dalekie od stanu błogosławionego, to nie znaczy, że zawsze już tak będzie. Będą dni, gdy będziesz miała dużo energii, która pozwoli Ci przenosić góry, ale też takie, gdy drzemka będzie najlepszym wyborem. Słuchaj przede wszystkim siebie. Jeśli jednak czujesz się dobrze, to wykorzystaj ten czas na aktywny odpoczynek.

 

W drugim trymestrze świetnie sprawdzą się takie aktywności jak spacery, lekka gimnastyka czy pływanie. Wzmocnisz w ten sposób swoje ciało, dotlenisz organizm i spędzisz dobrze czas sama ze sobą. Zgodnie z obecnymi zaleceniami kobieta w ciąży powinna wybierać trening, przy którym tętno nie przekracza 140 uderzeń na minutę. Z tego powodu nie obawiaj się zrobić przerw podczas ciążowego treningu i sięgać po łyk wody. To nie jest czas na budowanie formy, ale na rekreację i dbanie o zdrowie. Pamiętaj też, by nie wprowadzać nowej aktywności w czasie ciąży, do której Twoje ciało nie jest przyzwyczajone. Jesteś podwójnie ważna, bo Twoje ciało jest teraz domem dla nowego człowieka.

 

Syndrom wicia gniazda a odpoczynek

 

W połowie ciąży wiele przyszłych mam zaczyna gromadzić rzeczy dla dziecka. Pojawia się wtedy syndrom wicia gniazda, który może sprawić, że będziesz chciała wywrócić swoje mieszkanie (i nie tylko) do góry nogami i zrobić w nim rewolucję przed przyjściem na świat nowego członka rodziny. W trakcie tych wielkich zmian możesz jednak stracić siłę i chęci do działania. Jak możesz temu zapobiec? Podziel zadania związane z wiciem gniazda na mniejsze części i poproś bliskich o pomoc. Niech urządzanie kącika dla maluszka czy skręcanie mebli nie będzie żmudną pracą, ale radosnym czasem, który przybliży Cię do momentu spotkania z Twoim dzieckiem. Im lepiej będziesz zarządzać swoimi siłami, tym przyjemniejsze będą wspomnienia z tych przygotowań.

 

Drugi trymestr, jakkolwiek by go nie wychwalać, to nadal czas ciąży. Obserwuj uważnie swoje samopoczucie i planuj zadania tak, żeby starczyło Ci na nie siły. Czasami będziesz miała jej dużo, a czasami prawie wcale i to wszystko jest normalne. Dopasuj odpoczynek do swoich potrzeb i dbaj o czas tylko dla siebie. Jednego dnia pójdziesz na długi spacer, a drugiego zrobisz dodatkową drzemkę lub poczytasz książkę. Będziesz wiedziała, że odpoczywasz dobrze, jeśli poczujesz, że masz więcej energii a mniej oczekiwań wobec siebie. Twoje ciało wykonuje teraz ogromną pracę. Wspieraj je odpoczynkiem i nie przeszkadzaj przemęczeniem.

_______________________________________________

 

Ten tekst jest częścią serii o odpoczynku w ciąży i po porodzie. Została ona przygotowana przy uprzejmości mojej córki, więc wszystko, o czym piszę jest mi bliskie, bo sama niedawno oczekiwałam narodzin pierwszego dziecka. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, koniecznie zajrzyj do pozostałych tekstów z tej serii. Możesz również przesłać bliskiej Ci osobie, która oczekuje dziecka. Każda przyszła mama potrzebuje usłyszeć wspierające słowa, więc nie oszczędzaj ich i śmiało udostępnij ten wpis.

przystanek odpoczynek instagram
przystanek odpoczynek facebook

Przystanek Odpoczynek

Odpoczynek i spokój w świecie online

Odpoczynek i spokój w świecie online

Anna Rosińska
tel. 667 277 101
kontakt@przystanek-odpoczynek.pl

Polityka prywatności

Regulamin sklepu