25 marca 2024

Jak zadbać o odpoczynek w ciąży? - I trymestr

Wiadomość o ciąży za każdym razem wiąże się z silnymi emocjami. W głowie pojawia się wówczas wiele pytań, które skutecznie mogą zaburzyć Twój spokój. Czy to dobry moment na dziecko? Czy będzie zdrowe? Jak będę czuła się podczas ciąży? Na te i inne pytania nie ma jasnej odpowiedzi, co jest jednocześnie dobrą i złą wiadomością. Niepewność tego, co czeka Cię w najbliższych miesiącach i spływające informacje o możliwych powikłaniach, mogą skutecznie zaburzyć Twój spokój, a przez to utrudnić odpoczynek. Z drugiej jednak strony, jeśli nie masz wpływu na to, co przyniesie ciąża, możesz starać się dbać o to, by zniwelować możliwe powikłania m.in. odpoczywając i planując czas dla siebie dopasowany do swoich potrzeb, a jednocześnie nie zamartwiając się na zapas. Wiem, ile niepokoju może towarzyszyć początkowi macierzyństwa, dlatego napisałam dla Ciebie całą serię o odpoczynku w ciąży i połogu. W tym tekście przeczytasz,  jak odpocząć w pierwszym trymestrze.

 

Jak odpocząć na początku ciąży?

 

Odpoczynek w pierwszym trymestrze nie jest prosty, ale bardzo potrzebny. Dlatego też tak ważne jest, aby już od pierwszych tygodni ciąży zwolnić i zadbać o siebie. Mimo że jeszcze ciało nie zmienia swojego wyglądu, to w środku dzieje się niesamowicie wiele ważnych procesów. To one sprawiają, że możesz odczuwać gorsze samopoczucie, mdłości, zwiększoną senność w ciągu dnia czy inne typowe dla ciąży objawy. Jest to czas, gdy w sposób szczególny powinnaś zadbać o siebie i nie obawiać się spowolnienia w swoim życiu. Jeśli tylko czujesz potrzebę i masz taką możliwość, rób sobie drzemkę i ogranicz informacje, które wzbudzają u Ciebie nieuzasadniony niepokój.

 

Z pewnością nie raz słyszałaś wypowiedzi, że ciąża to nie choroba oraz inne o podobnym wydźwięku. Mimo że jest to prawda, to takie zdanie pada często w momencie, gdy przyszła mama sygnalizuje, że chce zwolnić dotychczasowe tempo życia. Wiele uciążliwych dolegliwości związanych z ciążą pojawia się właśnie na jej początku i tuż przed porodem. Nawet jeśli ich nie doświadczasz i czujesz się dobrze, pierwszy trymestr niech będzie czasem, gdy zadbasz o swój komfort. Twoje ciało jest teraz domem dla nowego człowieka, więc wysypiaj się i dbaj o dobre samopoczucie. Otaczaj się wspierającymi osobami, a w razie niepokojących objawów skonsultuj się z lekarzem. Dzięki temu pierwsze trzy miesiące ciąży będą choć trochę lżejsze.

 

Odpoczynek w pierwszym trymestrze

 

Aby znaleźć własną drogę do odpoczynku na początku ciąży, obserwuj uważnie swoje samopoczucie. Jeśli brakuje Ci siły do działania, a nawet proste zadania wydają się dużym wysiłkiem, to znak, że czas na przerwę. Zaplanuj sobie czas dla siebie, nawet jeśli będzie polegał na leżeniu i oglądaniu ulubionego serialu. Presja bycia produktywnym w każdym momencie dnia nie służy nikomu, a zwłaszcza kobiecie oczekującej dziecka. W idealnym życiu mogłabyś odpoczywać zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz, ale obie wiemy, że rzadko jest taka możliwość. Jeśli jesteś aktywna zawodowo, masz starsze dzieci czy też inne sprawy, które zajmują Twój czas, odpoczynek nie będzie prostym zadaniem. Zastanów się więc, co możesz odpuścić lub kogo poprosić o wsparcie, żeby móc zadbać o siebie w pierwszych miesiącach ciąży.

 

Przed Tobą piękny, ale też pod wieloma względami trudny czas. W pierwszym trymestrze (i nie tylko) bądź uważna na swoje podstawowe potrzeby i dbaj o nie, gdy tylko masz taką możliwość. Twój spokój i odpoczynek ma w tym momencie podwójne znaczenie. Mimo że dziecko jest maleńkie, Twoje ciało ma prawo czuć się zmęczone. Nie obawiaj się prosić o wsparcie, by złapać oddech. Jeśli czujesz taką potrzebę, poproś o zwolnienie w pracy lub kilka dni urlopu i obniż wymagania wobec siebie. Pierwszy trymestr to czas, gdy odpoczynek fizyczny, ale i psychiczny są na wagę złota. Nie wybiegaj myślami do rzeczy, które dopiero się wydarzą, a w zamian skup się na tym, co dzieje się teraz. Dzięki temu nie tylko ograniczysz zamartwianie się, ale również zadbasz o siebie i swoje dziecko w najlepszy możliwy sposób.

 

_______________________________________________

 

Ten tekst jest częścią serii o odpoczynku w ciąży i po porodzie. Została ona przygotowana przy uprzejmości mojej córki, więc wszystko, o czym piszę jest mi bliskie, bo sama niedawno oczekiwałam narodzin pierwszego dziecka. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, koniecznie zajrzyj do pozostałych tekstów z tej serii. Możesz również przesłać bliskiej Ci osobie, która oczekuje dziecka. Każda przyszła mama potrzebuje usłyszeć wspierające słowa, więc nie oszczędzaj ich i śmiało udostępnij ten wpis.

przystanek odpoczynek instagram
przystanek odpoczynek facebook

Przystanek Odpoczynek

Odpoczynek i spokój w świecie online

Odpoczynek i spokój w świecie online

Anna Rosińska
tel. 667 277 101
kontakt@przystanek-odpoczynek.pl

Polityka prywatności

Regulamin sklepu