Po całym tygodniu pracy chcesz odpocząć, a w niedzielę wieczorem nadal Twoje baterie są na wyczerpaniu? A może odliczasz czas do urlopu, weekendu, wakacji czy innego momentu w roku, gdy w końcu będzie czas na odpoczynek? Jeśli chcesz odpoczywać efektywnie tu i teraz, bez czekania na idealny moment, to mam coś dla Ciebie. Oto 20 powodów, dlaczego nie odpoczywamy.
Wyobraź sobie, że możesz jeść tylko przez 26 dni w roku i to najlepiej latem, gdy są wakacje. Absurd, prawda? Tak samo jest z odpoczynkiem, który jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Nie da się odpocząć na zapas podczas urlopu, aby mieć energię na cały rok, tak samo jak nie da się jeść przez trzy tygodnie w roku, żeby starczyło na pozostałe miesiące. Dlatego nie czekaj na urlop, tylko zadbaj o odpoczynek na co dzień. Spędzaj czas na zewnątrz, rozwijaj pasje, spotykaj się z ludźmi, którzy Cię wspierają, szukaj chwil dla siebie i dbaj o higienę cyfrową. Codzienne małe nawyki sprawią, że Twoje baterie będą naładowane, a urlop będzie tylko dopełnieniem odpoczynku, a nie Twoją ostatnią deską ratunku.
Odpoczynek to nie czas na presję. Nie musisz czytać, jeśli nie masz na to ochoty kończyć książki, która nie jest interesująca. Nie musisz ćwiczyć, jeśli zupełnie tego nie czujesz. Czas dla siebie poświęcony na odpoczynek powinien sprzyjać rozluźnieniu i dawać przyjemność, a nie rodzić frustrację. Spędzaj ten czas tak jak lubisz i tak jak chcesz. Wyzwania są dobre, ale jeśli ustawisz sobie zbyt wysoko poprzeczkę i chcesz zrealizować cel, nie patrząc na stratę energii, to nie zdziw się, że nie odpoczniesz. Co roku pojawiają się wyzwania, by przeczytać 52 książki w roku, przebiec 2000 km lub schudnąć do lata. Jeśli sprawia Ci to radość, działaj, ale pamiętaj, że presja osiągniecia celu nie powinna być ważniejsza niż przyjemność z jego osiągnięcia. Wykreśl słowo presja, zostaw przyjemność i obserwuj jak odpoczynek przychodzi.
O czym myślisz, gdy mówisz odpoczynek? Może widzisz siebie na kanapie w ciągu dnia, a może myślisz o słabości, bo w końcu nie można sobie pobłażać i odpoczywać zanim nie skończy się swoich obowiązków. Wiele problemów z odpoczynkiem wynika z wzorców wpojonych we wczesnym dzieciństwie. Odpoczynek był niemile widziany przez rodziców i kojarzony z lenistwem. W końcu można było odpocząć dopiero, gdy zrobiło się wszystko inne. Teraz w dorosłym życiu powoduje to opór przed odpoczynkiem i błędne skojarzenie, że jest to czas zmarnowany. Tymczasem nie ma jednego sposobu na odpoczynek. Jeśli męczy Cię leżenie, działaj. Jeśli się zmęczysz i potrzebujesz się położyć, zrób to. Odpoczywać możesz w ruchu, tworząc, rozmawiając z bliskimi, słuchając muzyki, czy spacerując. Pamiętaj, że nie ma jednego sposobu na odpoczynek. Wybierz to, co w danym momencie Ci sprzyja.
W świecie biegowym mówi się, że regeneracja to najważniejsza jednostka treningowa i naprawdę tak jest. Dawanie z siebie 100% przez cały czas to bardzo prosty sposób na wypalenie i spadek efektywności. To co pomoże Ci poprawić efekty Twojego treningu oraz pracy, to właśnie odpoczynek. Dlatego nie traktuj go jako stratę czasu, a w zamian wykorzystaj go na to, by jeszcze bardziej zwiększyć swoją efektywność. Unikaj zarywania nocy, dbaj o regularne przerwy w ciągu dnia i nie czuj się winny, gdy prosisz innych o pomoc, by móc złapać oddech w codziennej gonitwie. Wbrew pozorom nie tracisz czasu, gdy odpoczywasz, ale właśnie go zyskujesz. Dzięki temu działasz szybciej i sprawniej, a Twoja głowa jest pełna nowych pomysłów.
Traktowanie podstawowych potrzeb takich jak jedzenie czy właśnie odpoczynek jako nagrody za dobrze wykonaną pracę nie jest zdrowe. Co jeśli nie uda Ci się wykonać całej pracy w ustalonym czasie? Albo przeszacujesz swoje możliwości i w trakcie Twoja efektywność zacznie drastycznie spadać? Nikt nie przyznaje nagród za zajechanie się w pracy ani za najdłuższy czas bez odpoczynku, więc odpuść i zadbaj o siebie. Im szybciej będziesz reagować na pierwsze oznaki zmęczenia, tym krótszej przerwy będziesz potrzebować, więc nie czekaj aż osiągniesz cel i odpoczniesz w nagrodę, tylko rób przerwę wtedy, gdy tego potrzebujesz.
Jeśli często zastanawiasz się, co się wydarzy i co (złego, bo chyba nie dobrego, prawda?) Ci się przydarzy, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. To naturalna reakcja mózgu, która ma przygotować Cię na ewentualne zagrożenia. Tylko czy da się przygotować na wszystkie scenariusze? A jeśli tak, jak wiele energii zabierze Ci nabranie gotowości na sytuacje, które mimo wszystko się nie wydarzą? Dlatego zaakceptuj, że jedyna część przyszłości, którą warto się zająć jest ta, która wynika z tu i teraz. Z tego co właśnie robisz, jakie decyzje podejmujesz. Jeśli zdejmiesz z pleców worek pełen obaw co do przyszłości, nie tylko odpoczniesz, ale zrobisz miejsce dużo ważniejszej teraźniejszości.
Przed zaśnięciem wracają obrazy niezręcznych sytuacji z całego dnia. To dobrze, bo próbujesz wyciągnąć wnioski i uniknąć w przyszłości kolejnej gafy, ale na tym powinny skończyć się Twoje rozmyślania. Bo co innego możemy zrobić z tym, co już się wydarzyło, jak tylko wyciągnąć wnioski i naprawić ewentualne szkody? Dlatego działaj z tym, co jest teraz, a nie tym, co mogło by być. To pozwoli Ci zaoszczędzić zasoby i czuć się lżej. Dzięki temu Twój odpoczynek stanie się bardziej efektywny. Myśli mogą być najcięższym bagażem, dlatego nie dokładaj sobie dodatkowego obciążenia w postaci zamartwiania się tym, co było.
Wydawać by się mogło, że nie ma lepszego sposobu na wydłużenie doby niż skrócenie czasu na sen. Niestety tak to nie działa. Sen nocny to fundament odpoczynku i ogólnie naszego funkcjonowania. A na fundamentach się nie oszczędza, prawda? Dlatego zanim zarwiesz noc albo nastawisz wcześniej budzik, żeby wyrobić się ze wszystkimi zadaniami, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne. Niedobór snu obniża koncentrację, powoduje spadek efektywności, zwiększa ryzyko błędów, a co się z tym wiąże również poprawek, a długofalowo osłabia organizm, co może mieć negatywny wpływ na odporność i ogólny stan zdrowia. Dlatego jeśli chcesz działać efektywnie, zadbaj o sen nocny i przekonaj się, że odpoczynek naprawdę jest Twoim sprzymierzeńcem w drodze do dobrego życia.
Oddech ma niesamowitą właściwość autoregulacji. Z drugiej jednak strony, oddech następuje automatycznie, ponieważ odpowiada za niego pień mózgu, czyli najbardziej pierwotna jego część. Mimo że oddychasz nieświadomie, możesz to zmienić. W jaki sposób? Zrób świadomy wdech i wydech i zaobserwuj, jaki jest, a następnie spróbuj go lekko wydłużyć. Zacznij oddychać w swoim rytmie, bez pośpiechu. Poczuj wdech, który napełnia Twoje płuca i wydech, który uwalnia energię. Brawo, właśnie zauważyłaś/łeś swój oddech. Powtarzaj to za każdym razem, gdy poczujesz nagromadzenie niepokoju lub przebodźcowanie. Oddech jest zawsze z Tobą i pomoże Ci odpocząć, tylko pozwól mu działać.
Kolejną pułapką na drodze do odpoczynku jest powiązanie poczucia bycia wartościowym z działaniem. Jeśli czujesz się ważny tylko, gdy robisz coś dla innych lub wykonujesz zadania, to odpoczynek może sprawić, że poczujesz się niepotrzebny. Ale tak nie jest. Twoja wartość nie zależy od Twoich osiągnięć. Jesteś wartościową osobą zarówno wtedy, gdy masz sukcesy i gdy godzisz się z porażką. Wtedy gdy odpoczywasz i wtedy, gdy działasz. Dlaczego? Bo Twoja wartość jest stała. Dlatego jeśli czujesz presję, że nie możesz odpocząć, bo staniesz się bezwartościową leniwą buła, to odpuść. Po prostu. Możesz wykorzystywać talenty do tego, żeby się rozwijać i robić wiele wspaniałych rzeczy, ale nie musisz cały czas pokazywać, że potrafisz i dajesz sobie radę. Ba, czasami nie dasz sobie rady lub się pomyślisz. Twój pomysł okaże się nie tak dobry jak mógłby być. W momentach słabości potrzebujesz odpoczynku po to, by znów móc korzystać z pełni swoich umiejętności. To jak, odpoczniesz?
Odpoczynek i spokój w świecie online
Anna Rosińska
tel. 667 277 101
kontakt@przystanek-odpoczynek.pl