02 sierpnia 2023

Poznaj przyczyny Twojego zmęczenia cz. 2 - Przystanek Odpoczynek

W ubiegłym tygodniu omówiłam pięć przyczyn zmęczenia. Jeśli wpis Cię ominął, cały czas czeka na Ciebie TUTAJ. Tymczasem pora na drugą i zarazem ostatnią część tekstu omawiającego możliwe przyczyny zmęczenia. Mam świadomość, że temat pozostanie niewyczerpany, jednak chciałabym wskazać Ci, na co warto zwrócić uwagę, aby lepiej odpoczywać. Pamiętaj, że Twoje zmęczenie nie jest lenistwem. To, jak się czujesz, ma ściśle określony powód. Teraz Twoim zadaniem jest go znaleźć. Oto kolejne pięć powodów, dlaczego czujesz zmęczenie.

 

Przyczyna zmęczenia numer 6: Brak regularnego odpoczynku

 

Powszechnie uważa się, że odpowiednia pora na odpoczynek jest podczas urlopu lub ewentualnie w weekend. Jeśli pomyślisz o odpoczynku jak o potrzebie, szybko zrozumiesz, że nie da się w ten sposób jej zaspokoić. Owszem, wyjazd na urlop czy weekend poza miastem to świetne pomysły na odpoczynek. Podobnie jak wyjście na kawę na miasto czy do restauracji. Odpoczynek jednak nie jest luksusem i powinien być wpleciony w rytm dnia, aby mógł skutecznie działać.

 

Zaplanuj kilka minut tylko dla siebie. Zamknij oczy, zrób serię rozciągających ćwiczeń lub przejdź się na krótki spacer. Obserwuj uważnie swoje potrzeby i staraj się odpowiadać na nie regularnie w małych porcjach. Wtedy wymówka pod tytułem brak czasu na odpoczynek zostanie skutecznie wytrącona.

 

Przyczyna zmęczenia numer 7: Zaburzona higiena snu i bezsenność

 

Leżysz w łóżku na chwilę przed zaśnięciem, ale jeszcze odpisujesz na maila albo skrolujesz ekran oglądając krótkie nagrania. Wiele osób ma podobny nawyk. Jest to tak zwane Revenge Bedtime Procrastination, czyli opóźnienie momentu pójścia spać. Zjawisko to przybrało na sile wraz z popularyzacją smartfonów. W końcu nadmiar bodźców i ekspozycja na niebieskie światło urządzenia ekranowego mają niekorzystny wpływ na Twój sen.

Czas na co najmniej godzinę przed zaśnięciem jest momentem dnia, gdy zwalniamy i wyciszamy się. Tak jak potrzebujesz chwili, by się rozbudzić, tak równie ważne jest, aby przygotować swoje ciało do snu. Wyłącz telewizor, odłóż telefon poza sypialnię lub ustaw tryb samolotowy. Weź relaksującą kąpiel i odpocznij. To był intensywny dzień.

 

Przyczyna zmęczenia numer 8: Zbyt duża presja i odpowiedzialność w pracy

 

Ważnym powodem Twojego zmęczenia będzie życie zawodowe. Im bardziej odpowiedzialną pełnisz funkcję, tym większe ryzyko zmęczenia, a zatem i ponadprzeciętna potrzeba odpoczynku. Tylko jak odpoczywać, gdy brakuje na to czasu? W końcu presja w pracy wiąże się z licznymi zadaniami i często nadgodzinami, które uszczuplają ilość czasu dla siebie. W takiej sytuacji najważniejszym etapem odpoczywania jest powiedzenie sobie, że potrzebujesz więcej odpoczynku na co dzień.

Zastanów się zatem, jak zorganizować swoją pracę. Być może cześć zadań możesz delegować innym osobom? A może wystarczy uporządkować pracę w bloki, aby udało się sprawniej uporać z wyzwaniami zawodowymi? Rozwiązanie będzie zależeć od Twojej indywidualnej sytuacji, ale pamiętaj, by po skończonej pracy nauczyć się zamykać drzwi i zadbać o swój dobrostan psychofizyczny. Potrzebujesz tego, aby mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami.

 

Przyczyna zmęczenia numer 9: Traktowanie odpoczynku jako nagrody

 

Nie mogę odpocząć, gdy wokół jest tyle rzeczy do zrobienia – znasz to? Wiadomo, że odpoczynek smakuje najlepiej, gdy mamy odhaczone wszystkie punkty z listy, ale nie zawsze masz taką możliwość. Czasami potrzebujesz przerwy w trakcie wykonywania zadań i to też jest ok. Pamiętaj tylko, by odpoczywać mądrze. Niech to nie będzie forma prokrastynacji, czyli odwlekania obowiązków w czasie, ale realne ładowanie akumulatorów.

Nie musisz zasługiwać na dobry posiłek czy pójście do toalety. To Twoje podstawowe potrzeby. Odpoczynek jest jedną z nich, więc nie traktuj go jako czegoś specjalnego. Niech to będzie czynność, która stanie się nawykiem podobnym do umycia zębów czy zjedzenia śniadania przed wyjściem do pracy.

 

Przyczyna zmęczenia numer 10: Problemy zdrowotne

 

Na koniec zostawiłam najważniejszy powód zmęczenia. Jeśli mimo odpoczynku Twoja energia nie wzrasta, a przy tym zauważasz u siebie spadek odporności oraz motywacji do działania, to Twoje zmęczenie może być spowodowane przyczynami zdrowotnymi. Aby przekonać się, czy to dobry trop, warto wykonać podstawowe badanie krwi, czyli morfologię. Poziom hemoglobiny oraz innych parametrów może wiele powiedzieć o ogólnej kondycji Twojego ciała.

Przyczyny zmęczenia spowodowane stanem zdrowia to m.in.: niedobór żelaza, zbyt niski poziom witaminy C, B12 i biotyny, niedoczynność tarczycy i cukrzyca. Możesz odczuwać zmęczenie również wtedy, gdy w Twoim ciele dopiero rozwija się infekcja wirusowa, która jeszcze nie daje pełnych objawów. Pamiętaj, by niezależnie od diagnozy, nie walczyć z tym, co czujesz. Jeśli tylko masz możliwość, odpoczywaj.

 

***

 

Jeśli zainteresował Cię ten temat, mam dobrą wiadomość. Więcej o tym, jakie są przyczyny zmęczenia napisałam w moim ebooku. Przygotowałam go dla osób takich jak Ty, które szukają sposobu na dopasowany do swoich potrzeb odpoczynku. Znajdziesz go na stronie Przystanek Odpoczynek w zakładce Ebook Odpocznij. Jest on dostępny w całości oraz w częściach. Ta o odpoczynku jest pierwsza.

 

O zmęczeniu piszę też na moim Instagramie. Przygotowałam galerię grafik w formie karuzeli, które pomogą Ci zrozumieć, to jak się czujesz. Świadomość przyczyny zmęczenia jest kluczowa, żeby odpowiednio dopasować formę odpoczynku. I nie mam tu na myśli urlopu ani dalekich wojaży. Wiem, że potrzebujesz odpoczynku tu i teraz, dlatego podaję proste i sprawdzone rozwiązania. Częstuj się :)

 

Tekst ten powstał w ramach serii Odpocznij w wakacje, w ramach której przygotowałam sześć autorskich wpisów o odpoczynku, zdrowej relacji z technologią oraz spokoju. Wszystkie z nich znajdziesz w sekcji Blog na stronie Przystanek Odpoczynek. Przyjemnej lektury!

przystanek odpoczynek instagram
przystanek odpoczynek facebook

Przystanek Odpoczynek

Odpoczynek i spokój w świecie online

Odpoczynek i spokój w świecie online

Anna Rosińska
tel. 667 277 101
kontakt@przystanek-odpoczynek.pl

Polityka prywatności

Regulamin sklepu