24 lipca 2023

Poznaj przyczyny Twojego zmęczenia cz. 1 - Przystanek Odpoczynek

Powody zmęczenia mogą być różne. To, jak się czujesz, jest wypadkową wielu myśli i zdarzeń, których na co dzień doświadczasz. Jeśli dodasz do tego zdrowotne przyczyny zmęczenia, może okazać się, że Twoje lenistwo i bierność nie są wymysłem, a jedynie logiczną konsekwencją tego, co wydarzyło się w ostatnich dniach czy tygodniach. Zamiast przejmować się tym, że znów nie masz siły, by działać tak jak tego chcesz, poznaj możliwe przyczyny zmęczenia. Oto kilka z nich.

 

Przyczyna zmęczenia numer 1: Zamartwianie się rzeczami, na które nie masz wpływu

 

Zapewne nie raz zdarzyło ci się przejmować problemem, z którym niewiele możesz teraz zrobić. Niestety nie wszystkie sytuacje, które Cię niepokoją, możesz rozwiązać. To trochę tak, jakby próbować przesunąć ścianę bez odpowiednich narzędzi i umiejętności. Możesz na nią patrzeć i złościć się, że stoi w złym miejscu, ale nie jesteś w stanie tego zmienić. Nie masz wpływu na wiele rzeczy w życiu. Im szybciej się z tym pogodzisz, tym większy spokój będziesz odczuwać.

 

Czy to znaczy, że masz obojętnie podchodzić do życia? W żadnym razie. Po prostu obserwuj rzeczy, którymi się martwisz. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jest coś, co możesz zrobić, by je zmienić. Jeśli tak, zaplanuj działanie. Jeśli nie, zaakceptuj to. Masz prawo się nie zgadzać i mieć własne zdanie, ale wyjdź z miejsca, gdzie bezowocne zamartwianie się wzmaga jedynie Twoje zmęczenie.

 

Przyczyna zmęczenia numer 2: Nadmierne analizowanie

 

Jeśli jesteś osobą, która dużo analizuje, z pewnością zmęczenie nie jest Ci obce. Przez Twoją głowę przepływa nieustanny strumień myśli. Chcesz zrozumieć, to co się wydarzyło. Bardzo dobrze. Problem zaczyna się, gdy nie potrafisz dotrzymać kroku swoim myślom. Zaczynasz wtedy rozkładać sytuacje na czynniki pierwsze, rozważać różne scenariusze aż w końcu padasz ze zmęczenia.

 

Okazuje się, że nie musisz pracować fizycznie przez cały dzień, żeby nie mieć siły. Myśli tak samo, a czasami nawet bardziej, potrafią zmęczyć. Jeśli samo zauważenie problemu pomoże Ci bardziej świadomie myśleć o tym, co Ci się przydarza, to świetnie. Jeśli jednak czujesz, że myśli przytłaczają Cię i nie masz nad nimi kontroli, nie obawiaj się sięgnąć po wsparcie psychologiczne.

 

Przyczyna zmęczenia numer 3: Odpoczywanie wbrew swoim potrzebom

 

Gdy słyszysz słowo odpoczynek, zapewne masz pewien ustalony obraz w głowie. Być może kojarzy Ci się on z lenistwem i nudą. Albo leżeniem na kanapie. A może z długo wyczekiwanymi wakacjami All Inclusive? Niezależnie od pierwszego skojarzenia, nie ma uniwersalnego sposobu na odpoczynek. Jednego dnia będziesz potrzebować drzemki w ciągu dnia, innego chwili dla siebie lub wykonania wzmacniającego treningu.

 

Jeśli odpoczywasz bez słuchania swoich potrzeb, jest duże ryzyko, że robisz to nieefektywnie. Wtedy nie dość, że wciąż czujesz zmęczenie, to dodatkowo pojawia się frustracja, że wciąż potrzebujesz przerwy, by nabrać sił. Jeśli czujesz, że Twoja produktywność spada, spytaj się siebie, czego w tym momencie potrzebujesz. Nie zawsze uda Ci się zaspokoić na bieżąco wszystkie potrzeby, ale próbuj wykorzystać czas, który masz na odpoczynek dopasowany do Twoich potrzeb.

 

Przyczyna zmęczenia numer 4: Bycie bardziej dla innych niż dla siebie

 

Pozostańmy w temacie Twoich potrzeb. Znacznie bardziej na zmęczenie narażone są osoby, które mają tendencję do stawiania potrzeb innych ponad swoje. Przejawia się to m.in. w braku asertywności, działaniu wbrew sobie i stałym zabieganiu o akceptację u innych osób. Empatia i altruizm są pożądanymi cechami w społeczeństwie, ale nie możesz zapominać w tym wszystkim o sobie.

 

W takich momentach lubię przypominać sobie zasadę z kursu pierwszej pomocy. Mówi ona o tym, że dopiero gdy zadbamy o własne bezpieczeństwo, możemy pomóc innym osobom. Tak samo jest w innych aspektach życia. Wspaniale, że chcesz pomagać, ale uważnie obserwuj zasoby swoich sił. Gdy czujesz, że potrzebujesz odpoczynku, nie obawiaj się o tym powiedzieć innym osobom i zadbaj o siebie.

 

Przyczyna zmęczenia numer 5: Przebodźcowanie

 

Codziennie Twój układ nerwowy odbiera wiele sygnałów. Im są one intensywniejsze, tym większe możesz odczuwać zmęczenie. Mówimy wtedy o przebodźcowaniu, czyli zmęczeniu układu nerwowego zbyt dużą ilością bodźców. Każdy z nas reaguje na nie inaczej. Osoby wysokowrażliwe mogą szybciej od innych odczuwać nieprzyjemne skutki nadmiaru bodźców. Nie ma więc jednej granicy, do której nie możesz odczuwać zmęczenia.

 

Jedynym wyznacznikiem są subiektywne odczucia. Jeśli odczuwasz zmęczenie, zastanów się, czy to nie wina nadmiaru bodźców. Męczącymi sygnałami dla układu nerwowego będą m.in.: niebieskie światło urządzeń ekranowych, liczne powiadomienia, głośne dźwięki, ostre światło, monotonny i długotrwały hałas, ale też odczuwane emocje. Jak widzisz jest wiele bodźców, które mogą powodować zmęczenie. Nie sposób wyeliminować ich całkowicie z codziennego życia. Jeśli jednak czujesz przeboźdźcowanie, postaraj się je wyciszyć lub ograniczyć.

 

***

 

Jeśli zainteresował Cię ten temat, mam dobrą wiadomość. Więcej o tym, jakie są przyczyny zmęczenia napisałam w moim ebooku. Przygotowałam go dla osób takich jak Ty, które czują się przebodźcowane i potrzebują odpoczynku. Znajdziesz go na stronie Przystanek Odpoczynek w zakładce Ebook Odpocznij. Jest on dostępny w całości oraz w częściach. Ta o odpoczynku jest pierwsza.

 

O zmęczeniu piszę też na moim Instagramie. Przygotowałam galerię grafik w formie karuzeli, które pomogą Ci zrozumieć, to jak się czujesz. Świadomość przyczyny zmęczenia jest kluczowa, żeby odpowiednio dopasować formę odpoczynku. I nie mam tu na myśli urlopu ani dalekich wojaży. Wiem, że potrzebujesz odpoczynku tu i teraz, dlatego podaję proste i sprawdzone rozwiązania. Częstuj się :)

 

Tekst ten powstał w ramach serii Odpocznij w wakacje, w ramach której przygotowałam sześć autorskich wpisów o odpoczynku, zdrowej relacji z technologią oraz spokoju. Wszystkie z nich znajdziesz w sekcji Blog na stronie Przystanek Odpoczynek. Przyjemnej lektury!

przystanek odpoczynek instagram
przystanek odpoczynek facebook

Przystanek Odpoczynek

Odpoczynek i spokój w świecie online

Odpoczynek i spokój w świecie online

Anna Rosińska
tel. 667 277 101
kontakt@przystanek-odpoczynek.pl

Polityka prywatności

Regulamin sklepu