04 lipca 2023

Jak znaleźć czas na odpoczynek? - Przystanek Odpoczynek

Niewiele jest osób, które mają dużo czasu dla siebie. Z reguły mamy go na tyle mało, że z ledwością starcza go na zaspokojenie naszych podstawowych potrzeb, nie wspominając o przyjemnościach. Może to wynikać z etapu życia, w którym obecnie jesteś, z bieżących wydarzeń, którym stawiasz czoła, ale też z tego, że część z czasu dla siebie po prostu tracisz na skrolowanie i wybieganie myślami poza tu i teraz. Dziś chciałabym dziś pokazać Ci, dlaczego tak ważne jest, aby mieć czas dla siebie. Jak znaleźć czas na odpoczynek?

 

Odpoczywanie – Twoja podstawowa potrzeba

 

Zacznijmy od tego, że odpoczynek to nie jest fanaberią ani dodatkiem do Twojego życia. Jeśli zajrzysz do moich innych moich tekstów lub postów, które publikuję w tej tematyce na stronie Przystanek Odpoczynek, z łatwością zauważysz, że odpoczynek traktuję jako potrzebę. Gdy spojrzysz na to z tej perspektywy, to stanie się jasne, że potrzebujesz tego czasu. W końcu nie możesz przestać jeść, chodzić do toalety czy spać tylko dlatego, że brakuje Ci na to minut w ciągu doby. Prędzej czy później Twój organizm padnie, bo zaniedbasz jego podstawowe potrzeby. Pomyśl o odpoczynku w taki sam sposób.

 

Główna różnica między odpoczynkiem a innymi podstawowymi potrzebami jest jednak taka, że on nie upomni się o swoje od razu. Gdy czujesz głód, zaczyna Ci burczeć w brzuchu, prawda? Trudno jest przecież zignorować uczucie ssania w żołądku. Znacznie łatwiej jest ignorować zmęczenie. Można napić się kawy. Albo usilnie kończyć zadania, które robisz coraz wolniej i wolniej. Gdy zadbasz o regularny odpoczynek, zwiększy się Twoja produktywność i komfort życia. Ale jak to zrobić?

 

Jak znaleźć czas na odpoczynek?

 

Planowanie odpoczynku wydaje się nienaturalne. I trochę takie jest, ponieważ powinniśmy odpoczywać intuicyjnie. Dobrze jednak wiesz, że to nie jest takie proste. Masz pracę, rodzinę, obowiązki i sprawy do załatwienia. Wszystko to zabiera Ci czas. W końcu ze zniechęceniem stwierdzasz – nie mam czasu na odpoczynek. Pamiętaj tylko, że żeby sobie z tym wszystkim poradzić, potrzebujesz naładowanych baterii. Zobacz, jak możesz wygospodarować czas na odpoczynek na co dzień. Od tego dzielą Cię tylko trzy kroki.

 

1. Ustal swój rytm dnia

 

Zastanów się, o której godzinie wstajesz i chodzisz spać. Gdy już będziesz mieć orientacyjne ramy swojej aktywności w ciągu doby, będzie łatwiej Ci zarządzać tym czasem. Następnie zanotuj godziny, w których jesteś w pracy lub masz inne stałe zajęcia. Na koniec dopisz zadania, które z reguły zajmują Twój pozostały czas. Nie musisz robić tego bardzo szczegółowo, bo wiadomo, ze każdy dzień jest nieco inny. Po prostu zobacz z lotu ptaka, jak wygląda Twój zwykły dzień.

 

2. Określ priorytety

 

Gdy już ustalisz swój rytm dnia, zapisz przy tych zadaniach priorytety. Obowiązki związanie z pracą są pilne, ale zawsze warto zastanowić się, czy możesz wykonać je np.: w inny dzień, czy wymagają natychmiastowego działania. Spotkanie z dalszą rodziną nie jest pilne, ale może być dla Ciebie ważne. Jeśli nie chcesz z niego rezygnować, zapisz sobie taką adnotację. Zrobienie opłat za rachunki jest tak samo pilne jak ważne. Takie zadania muszą zostać na swoim miejscu. Przeanalizuj w ten sposób zapisane elementy rytmu dnia i zobacz, z czego możesz ewentualnie zrezygnować, co przełożyć, a co trzeba wykonać od razu.

 

3. Wpisz odpoczynek do swojego kalendarza

 

Pozostały czas zaplanuj dla siebie. Odpoczywaj tak jak lubisz. Nie narzucam Ci sposobu ładowania baterii. To może być zarówno obejrzenie ulubionego serialu, przeczytanie książki albo drzemka. Możesz zanotować sobie konkretną czynność, jeśli chcesz pracować nad danym nawykiem lub po prostu zapisz sobie czas na odpoczynek. Zacznij od kilku minut dziennie, a później stopniowo możesz ten czas wydłużać. W ten sposób zbudujesz nawyk odpoczywania.

 

Te trzy kroki możesz powtarzać za każdym razem, gdy życie wyjedzie poza znane Ci tory i poczujesz, że tracisz balans. Zapamiętaj, że Ty i Twoje potrzeby są ważne. Jedną z nich jest odpoczynek. Jeśli znajdowanie czasu dla siebie w codziennej gonitwie nie jest dla Ciebie proste, wróć do tego wpisu. Możesz też zajrzeć na moje kanały w social mediach lub napisać do mnie. Będę Cię wspierać w nauce odpoczynku.

 

***

 

Jeśli zainteresował Cię ten temat, mam dobrą wiadomość. Więcej o odpuszczaniu i planowaniu czasu na odpoczynek napisałam w moim ebooku. Przygotowałam go dla osób takich jak Ty, które nie mają dużo czasu, a chcą zadbać o siebie. Znajdziesz w nim wskazówki, jak planować czas dla siebie i zachowywać równowagę na co dzień. Znajdziesz go na stronie Przystanek Odpoczynek w zakładce Ebook Odpocznij. Jest on dostępny w całości oraz w częściach. Ta o odpoczynku jest pierwsza.

 

O tym, jak mieć więcej czasu dla siebie, przeczytasz też na moim Instagramie. Przygotowałam galerię grafik w formie karuzeli z najważniejszymi informacjami, które pomogą Ci mieć więcej momentów na odpoczynek. I nie mam tu na myśli urlopu ani dalekich wojaży. Wiem, że potrzebujesz odpoczynku tu i teraz, dlatego podaję proste i sprawdzone rozwiązania. Częstuj się :)

 

Tekst ten powstał w ramach serii Odpocznij w wakacje, w ramach której przygotowałam sześć autorskich wpisów o odpoczynku, zdrowej relacji z technologią oraz spokoju. Wszystkie z nich znajdziesz w sekcji Blog na stronie Przystanek Odpoczynek. Przyjemnej lektury!

 

przystanek odpoczynek instagram
przystanek odpoczynek facebook

Przystanek Odpoczynek

Odpoczynek i spokój w świecie online

Odpoczynek i spokój w świecie online

Anna Rosińska
tel. 667 277 101
kontakt@przystanek-odpoczynek.pl

Polityka prywatności

Regulamin sklepu