Narodziny dziecka to moment, który zmienia codzienność całej rodziny. Pierwsze tygodnie życia nowego członka rodziny są nie tylko czasem poznawania się i adaptacji do nowego, ale również szczególnym czasem w życiu kobiety. Czas ten powinna wypełniać troska o odpoczynek mamy w połogu i zaspokojenie jej podstawowych potrzeb na równi z potrzebami jej dziecka. Jeśli jesteś pod koniec ciąży lub niedawno urodziłaś, przeczytaj, jak możesz zadbać o siebie w połogu.
Podczas ciąży ciało wykonuje niezwykle ciężką pracę, aby wspierać rozwój nowego życia. Nic więc dziwnego, że po porodzie kobieta potrzebuje czasu, który pozwoli jej wrócić do równowagi. Pierwszym (ale pamiętaj, że nie ostatnim) etapem tego powrotu do siebie jest połóg, czyli ok. 6 tygodni po narodzinach dziecka. W tym czasie młode mamy mogą obserwować u siebie zwiększoną wrażliwość, osłabienie i spadek nastroju.
Jednocześnie jest to czas intensywnej opieki nad noworodkiem. Trudno jest więc przy tym zachować równowagę i dbać o zaspokojenie potrzeb zarówno swoich, jak i małego dziecka. Wiele kobiet zapomina wtedy o sobie i zaniedbuje odpoczynek w połogu. A przecież mama potrzebuje dużo siły, by móc troszczyć się o noworodka. Mimo że nie jest to proste zadanie, chciałabym zachęcić Cię do zrobienia małych rzeczy, które pomogą Ci nauczyć się, jak zadbać o siebie po porodzie.
Nie pisałabym tego tekstu, gdybym sama nie przeszła przez połóg. Gdy piszę ten wpis, moja córka ma 11 tygodni, a więc połóg mam już za sobą i mogę podzielić się tym, co zaobserwowałam u siebie. W pierwszych dniach po porodzie potrzebujesz wyjątkowej troski i utulenia. Jeśli tylko możesz, połóż się z dzieckiem i śpij. Jeśli nie możesz spać, przynajmniej połóż się i zamknij oczy. Bądź dla siebie wyrozumiała i wspierająca. Ufaj, że jesteś wystarczająco dobrą mamą. Ba, najlepszą mamą w danym momencie dla Twojego dziecka. Mimo to dobrze jest mieć wsparcie w bliskich osobach, dlatego nie obawiaj się prosić o pomoc. W pierwszych tygodniach z dzieckiem spędzasz czas głównie sama ze sobą, dlatego nie dokładaj sobie obciążeń. Poszukaj wygodnej pozycji do karmienia, zadbaj o jedzenie i picie pod ręką i spraw, żeby w Twoim otoczeniu było kojąco. Cała reszta poczeka.
Jednym z zaskoczeń w pierwszych tygodniach macierzyństwa było dla mnie to, że zmęczenie psychiczne w połogu jest często co najmniej tak duże jak zmęczenie fizyczne. Pamiętaj, że zbyt mało snu nie musi przekreślać szans na dobry odpoczynek. W pierwszych tygodniach jego życia dziecka obserwuj, reaguj, ale nie zamartwiaj się. Im bardziej spokojna będziesz, tym więcej energii zachowasz dla siebie i dla maleństwa. Dziecko jeszcze niedawno było połączone z Toba pępowiną. Mimo że już jej fizycznie nie ma, to wciąż chłonie jak gąbka Twój niepokój i lęk.
Ufaj więc sobie i działaj tylko z wyzwaniami, które rzeczywiście stają na waszej drodze. Sama w pewnym momencie zrozumiałam, w jak wielu momentach spokój uratował moje macierzyństwo. Od miarowego oddechu przy usypianiu córki, zamiast nerwowego spoglądania na zegarek, aż po racjonalną ocenę niepokojących objawów. Pamiętaj, że robisz wszystko najlepiej jak potrafisz w danym momencie i jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka.
Pierwsze tygodnie po narodzinach maleństwa to czas, gdy uwaga wszystkich skupiona jest na najmłodszym domowniku. To zupełnie normalne. Jednak Twoje potrzeby nie stały się mniej ważne, a nawet mogłabym zaryzykować stwierdzenie, że stały się ważniejsze niż wcześniej. Jedna z podstawowych zasad ratownictwa brzmi - zadbaj najpierw o swoje bezpieczeństwo, zanim zaczniesz udzielać pomocy innym. Parafrazując tę zasadę, można napisać - zadbaj najpierw o swoje podstawowe potrzeby, aby móc zaopiekować się innymi.
Brak czasu na umycie się, zjedzenie czy toaletę nie sprawi, że będziesz lepszą mamą. W dłużej perspektywie będzie narastać u Ciebie frustracja, która niestety może przełożyć się na relację z dzieckiem. Jeśli masz możliwość, proś o wsparcie bliskich lub korzystaj z chwili spokoju i zadbaj o siebie, aby móc dbać o swoje dziecko.
I na koniec, pamiętaj, że to wszystko minie. Dlatego nie twórz zbyt dalekich wizji i nie buduj oczekiwań. Odpoczynek w pierwszych tygodniach macierzyństwa nie jest prosty, ale warto wykorzystywać nawet krótkie momenty na regenerację i zadbanie o swoje podstawowe potrzeby. Nie stawiaj dziecka ponad sobą, ani siebie ponad dziecko, ale obserwując wasze potrzeby, próbuj zaspokajać je bez presji i dopasowywać się do wciąż zmieniającego się rytmu dnia. Dzięki temu nawet tak wymagający czas jak połóg może być okazja do zatroszczenie się o siebie i docenienia nawet krótkich chwil odpoczynku.
Odpoczynek i spokój w świecie online
Anna Rosińska
tel. 667 277 101
kontakt@przystanek-odpoczynek.pl